irc Chat Ortamı

www.fulsohbet.net
04 Temmuz 2019Chatadmin

irc Chat Ortamı

irc Chat Ortamı

Seviyeli sohbet Chat Sitesinde sizleri bekliyoruz irc Chat Ortamı Sitesindeyiz ve sizleri bekliyoruz Merhaba sevgili arkadaşlar Sitemize ve blog paylaşım sayfamıza hoşgeldiniz.Umarım bu paylaşmiş olduğumuz makaleler sizlere faydalı olmuştur , ben yazmaya devam sizlerde devam edin okuduktan sonradayorum yapmayı unutmayınızSizlere İRC nedir onu biraz kısa ve öz şekilde anlatayım.
IRC Internet Relay Chat kelimelerinin kısaltmasıdır Internet Aktarımlı Sohbet anlamına gelmektedir. Dünyanın her yerinden insanların katılıp konuştuğu,
daha doğrusu yazıştığı, sanal bir buluşma ortamıdır. mIRC’in kullanımıyla küçük bir program IRC network’ünde bulunan bir servera bağlanır.
Bütün serverlar birbirine bağlıdır ve mesajlar bir kullanıcıdan diğerine IRC network’ünde ulaştırılır. Bu sayede binlerce IRC kanalında,
yüzlerce IRC network’ünde ya da sadece bir kişiyle özel olarak tartışmalara ve sohbetlere, kişiler dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar, katılabilme imkanı bulurlar.

irc Sohbet Ortamı

Bide bu İRC sisteminde kulanılan terimler mevcutur kısaca isim lerini sizlere belirtim,
*Nickname (Kullanici Adi)
Bu terim Türkçe olarak Nick anlamına geliyor kişi siteye giriş yaptığı zaman istediği kimliğe bürünüp isim yada karakter isimleri olarak kulanablilirsinz isteğinize bağlı tabikide.
*Server (Sunucu )IRC sunucusu; insanlarin ayni ortamda birbirlerini bulabilmeleri icin temel cati.
*Kanal (Channel) İRC server üzerinde # bu takıyı alan odalara Channel diyoruz , bu kanallarda genel olarak sohbet edebilirsiniz.
*Private (MSG, QUERY, WHISPER) Özel olarak da adlandırılan, iki kullanıcı arasında diğer kişilerin göremeyeceği sadece iki kişinin konuşmasını sağlayan ortam. *Op (@) Sop (&) Ne demek ? @ ve & oporetor kısaltılmasıdır yani channel kanal içindeki yöneticilerden oluşan topluluk siz sohbet ederken
kanalın güvenliğini sohbet akışını sağlıyan kişilerdir.
*IRCOP kim ve nedir ?
Irc server’lardaki güvenlik görevlisi. Size küfreden, rahatsızlık verenlere gerekli uygulamayi yapan, bulundugunuz serverin diger ayarlarını halleden kişi. Kanal operatorlerinden farklı olarak IRCop’lar kanallardan değil server’in genelinden sorumludurlar.

irc Sohbet

*Bot Sunucuda bir biçimde programlanmış sistemdir konusanilen komut öğretebilen bir yardım robotudur.
*Kick IRC de kanal oporetorlerin kulanabileceği bir sistemdir kanalda uygunsuz nick kufur eden rahatsızlık verenleri Kick atılabilir ama tekrar kanala girebilirsiniz.
*Ban Bu sistemde aynı kanal oporetorleri tarafından kanala bir daha girmemesi için yapılan bır komuttur.
*Invite Kanaldaki kullanıcılardan herhangi biri dışardan birisini bu komut ile kanala çagırabilir. Örnegin kanal (+i) durumundayken kanala girilebilmesi için gereklidir.

irc Chat Ortamı

irc Chat Ortamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yazılar
www.fulsohbet.net
Tam Sohbet21 Temmuz 2019
www.fulsohbet.net
Aydın Chat Odaları19 Temmuz 2019
Adana Sohbet
Adana Sohbet16 Temmuz 2019

Bizi Takip Edin

FuLSohbet Sitemizde yayınlanan meteryallerden veya bildirimlerden
haberdar olmak için abone olamayı unutmayın.