Küçük Sohbetler

Küçük Sohbetler

Küçük Sohbetler

86 / 100

Küçük Sohbetler ve Sığ Muhabbetler

Gündelik hayatımızda en çok yaptığımız sohbet türü küçük sohbet türüdür. Bu sohbet türüne hemen hemen herkes iştirak eder. Çünkü sorulan sorular ve verilen cevapların hepsi yüzeysel ve sığdır. Fakat bunun tam tersi olan derin islami sohbet konusu söz konusu olduğunda belli bir bilgi ve kültür birikimine sahip olmayanlar bu tür sohbetlere katılamazlar çünkü söyleyecek pek az şeyleri vardır. Bu tür muhabbetleri de her insan anlayamaz ve konuşamaz.

Küçük Sohbetler Konusuna Bir Örnek

Örneğin; Futbol konusunda konuşmak oldukça yüzeysel ve sığ bir konudur, toplumumuzun hemen hemen hepsi az çok futbola aşinadır ve mutlaka tuttuğu bir takım vardır, bu meyanda söyleyecek bir konusu da vardır. Fakat futbolun içindeki oyuncuların performansları, taktikleri gibi konular derin sohbet konusuna girer ki burada bazı insanlar frene basar ve susmayı tercih eder. Çünkü bir şey söylemeye kalksa pot kıracak ve gülünç duruma düşecek. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bize derin gelen bir dini chat konusu başka birine göre sığ gelebilir.

Bazıları Derin Sohbet Sever

Çünkü adam bu konuda adeta master yapmıştır, bilgilidir, tecrübelidir bir konuşmaya başlar ağzınız açık ayran delisi gibi adamı dinler durursunuz. Arada başınızı emme basma tulumba gibi sallarsınız. Çünkü sizin artık yapacak hiç bir şeyiniz yoktur, sadece konuşan kişiyi tasdikler nitelikte kafa sallama hareketleri veya ağzınızın içinden “Hıhım Evet” gibi mırıldanmalar çıkar.

Eğer bir konu hakkında derinlemesine bir bilginiz yoksa o konuya girmemelisiniz. Siz en iyisi yakın çevreniz ve arkadaşlarınızla hava durumu, okul, hafta sonu yapılacak etkinlikler v.s. gibi konular hakkında sohbet edin. Çünkü derin konularda sohbet etmek her babayiğidin harcı değildir.

Teknolojik Cihazlar ve Sohbet Kültürünün Yeniden Biçimlenmesi

Artık eski dünyada yaşamıyoruz, teknolojik cihazlar ve sanal sohbet ortamları yüz yüze iletişim faktörünün yerini almış durumda. Bu nedenle her ne kadar kabul etmesek de, yüz yüze sohbetler anlam ve değerini yavaş yavaş yitirdi. Hepimiz gerçek benliklerimizden uzaklaşarak kendi kabuğumuza çekilmiş vaziyetteyiz. Bazı insanlar ise tam tersi küçük sohbetlerden nefret ederler, bu tür sohbetleri samimiyet ve anlamdan uzak bulurlar.

Küçük sohbet etmek onlar için çamura saplanmış odun yüklü bir eşeği, çamurdan kurtarmaya çalışmak gibidir. Fakat bir yandan da haklılar çünkü küçük sohbetler kişiye bir şey kazandırmaz. Bu yüzden sürekli yeni konular bulmak, bunun için de gündemi sürekli takip etmek gerekir. Bir insanla her karşılaştığınızda sütçü beygiri gibi hep aynı konudan sohbet ederseniz, karşıdaki kişi sizden sıkılır ve aklından şunlar geçebilir “Yahu Bu Adam Uçmuş Hep Aynı Konuları Konuşuyor, Bunun Ayarları Kaçmış”.

Evet sevgili okurlarım sizinle olan küçük sohbetler makalemizin sonuna gelmiş bulunmaktayım. ALLAH izin verirse yarın başka bir makale ile karşınızda olacağım inşallah.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yazılar
F3
Hoş Sohbet21 Aralık 2021
Hatay Sohbet
Hatay Sohbet Odaları26 Mayıs 2021
Manisa Sohbet
Aydın Sohbet Odaları
2

Bizi Takip Edin

En iyi Sohbet Sitesi Olan Ful Chat Ailesini takip edin,
haberdar olmak için abone olamayı unutmayın.