Canlı Sohbet Ortamı

Canlı Sohbet Ortamı
11 Mart 2021ChatKaRa

Canlı Sohbet Ortamı

87 / 100

Canlı Sohbet Ortamı Nedir?

Canlı sohbet ortamı nedir? canlı chat nasıl yapılır? gibi soruların ardı arkası kesilmeyince konuyu sizler için araştırdık. İlk önce canlı sohbet olayına gerçek yaşam penceresinden bakalım. Gündelik hayatta birden fazla kişinin aynı sohbet ortamı içerisinde bulunduğu ve katılımcıların birbirlerinin görüş ve fikirlerine saygı duyduğu ortamlardır. Buralarda konuşmacılar arasında bir hiyerarşi yani sıralama, askeri tabirle ast üst ilişkisi mevcuttur.

Keza yine dinleyenler de konuşmacıları sessiz bir şekilde dinler, söz hakkı verilmeden konuşmaz, konuları bölmeye kalkmaz. Bu tarz sohbet ortamlarında katılımcıların fayda bulması umulur. Boş ve malayani muhabbetlere pek yol verilmez. Zaten sohbet başlı başına faydalı bir olaydır. Burada hem konuşmacılar, hem de dinleyenler birbirlerini bire bir gördükleri için ne demek istediklerini daha iyi algılayabilirler.

Canlı Chat Ortamı Nedir?

Yukarıda izah ettiğimiz olaya dikkat ederseniz, gerçek yaşamdan, günlük hayatımızda bizlerin içinde bulunduğu sohbet ortamlarından dem vurmaya çalıştık. Bizi asıl ilgilendiren sanal ortamlar dediğimiz, bir İRC ağına bağlı olarak çalışan chat siteleridir. Bu Chat sitelerine gelen insanların birbirini görme, sesini duyma, beden dilini okuma gibi bir şansları yoktur. Metin tabanlı bir bölme vardır, buraya sohbet kanalı denir.

Katılımcılar kendi duygu ve düşüncelerini karşı tarafa yazılı olarak aktarmaya çalışırlar. Bu yazılı anlatım esnasında bir çok zaman duygu ve düşünceler tam olarak karşı tarafa aktarılamaz. Çünkü sadece yazı ile insanların birbirini anlaması veya algılaması çok zor bir olaydır. Yine de bir çok insan bu Chat sitelerine gelerek bir şeyler yazıp çizme ihtiyacı hissetmektedir. Bunun toplumsal nedenlerini başka bir makalede ele almaya çalışacağız. Çünkü tamamen ayrı olarak ele alınması gereken bir konudur.

Canlı Sohbet Ortamı Chat ve İrc Kavramı Nedir?

Canlı sohbet ortamı kelimesinden kasıt şu olmalıdır; canlı, anlık veya online gibi terimler birbiriyle örtüşmektedir. Hal böyle olunca yazılı metin sohbet hizmeti sağlanan bir sitede, kullanıcıların yazdığı çizdiği her şey anlık olarak karşı tarafa iletilmektedir. Yine aynı şekilde karşıdaki insanlar da anlık olarak yazılı cevaplar verebilmektedir. Fakat canlı sohbet ortamı sadece yazılı Chat yapmaktan ibaret değildir.

Canlı sohbet ortamında ilk akla gelen Görüntülü veya Teleskop sohbet dediğimiz kameralı sohbetler akla gelmelidir. Bu hizmeti sağlayan bir çok site vardır, bunların bazıları ücretli, bazıları ise ücretsiz olarak hizmet vermektedir. Fulsohbet.Net sitemiz içerisinde sadece yazılı chat yapılabilmektedir. Görüntülü sohbetin bazı mahzurları yüzünden geçiş sağlamadık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yazılar
F3
Hoş Sohbet21 Aralık 2021
Hatay Sohbet
Hatay Sohbet Odaları26 Mayıs 2021
Manisa Sohbet
Aydın Sohbet Odaları
2

Bizi Takip Edin

En iyi Sohbet Sitesi Olan Ful Chat Ailesini takip edin,
haberdar olmak için abone olamayı unutmayın.